Vi använder kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.
Jag förstår
25-28 okt 2023
PROGRAM
Hem
OM JAZZFESTIVALEN
SCENER
BILJETTER
HEDERSGÄST
JAZZ PÅ STAN
WORKSHOPS/SEMINARIER
KONTAKT
MAT PÅ UMEÅ FOLKETS HUS
BILJETTER, JAZZPASS & PRISER
VOLONTÄRER SÖKES
PRESS/MEDIAKONTAKT
TILLGÄNGLIGHET
ENGLISH SUMMARY
FESTVALEN I P2
SPONSORER
PARTNERS
UMEÅ JAZZSTUDIO
ARKIV
25-28 okt 2023
PROGRAM
MENY
Hem
OM JAZZFESTIVALEN
SCENER
BILJETTER
HEDERSGÄST
JAZZ PÅ STAN
WORKSHOPS/SEMINARIER
KONTAKT
MAT PÅ UMEÅ FOLKETS HUS
BILJETTER, JAZZPASS & PRISER
VOLONTÄRER SÖKES
PRESS/MEDIAKONTAKT
TILLGÄNGLIGHET
ENGLISH SUMMARY
FESTVALEN I P2
SPONSORER
PARTNERS
UMEÅ JAZZSTUDIO
ARKIV
onsdag 25
okt
19:00
Midgård Jazz Open 17.0
torsdag 26
okt
20:00
Norrbotten Big Band möter Joakim Milder
fredag 27
okt
16:00
Umjo Jazz Eats!
fredag 27
okt
16:00
Göran Turborn/Peter Holmqvist Kvartett
fredag 27
okt
17:00
Flat Earth Society Orchestra i foajén
fredag 27
okt
18:00
This is Umeå Jazz Festival
fredag 27
okt
18:00
Marilyn Mazur Shamania
fredag 27
okt
18:00
Staffan Öberg Nonett och Sten Öbergs Gullingrupp
fredag 27
okt
18:30
Jay Nemor
fredag 27
okt
18:30
Pawky
fredag 27
okt
19:00
Trondheim Jazz Orchestra & Trygve Waldemar Fiske - “Sanger til SeRa”
fredag 27
okt
19:30
ENCORE - Hyllning till Berndt Egerbladh
fredag 27
okt
20:00
Max Schultz trio
fredag 27
okt
20:30
Karin Johansson – ORD
fredag 27
okt
21:00
Frida Selander
fredag 27
okt
21:30
Nils Landgren Funk Unit
fredag 27
okt
22:30
Fire! Orchestra CBA spelar ECHOES
fredag 27
okt
23:00
Kristin Amparo & Little K
lördag 28
okt
11:00
Familjen Svängsson
lördag 28
okt
11:00
Jazzyoga med Lisa Lestander och New Orbits
lördag 28
okt
15:00
Föreläsning - Don Cherry och Organic Music Society
lördag 28
okt
16:00
Framnäs Jazzlinje
lördag 28
okt
16:30
Mats Öberg – Visa från inneröra
lördag 28
okt
17:00
LiveJazz Quiz
lördag 28
okt
17:00
Umjo Jazz Eats
lördag 28
okt
17:00
Lise-Lotte Norelius
lördag 28
okt
17:30
Svenska Folkjazzkvartetten
lördag 28
okt
18:00
Flat Earth Society
lördag 28
okt
18:00
Midgårdslärarna
lördag 28
okt
19:00
This is Umeå Jazz festival
lördag 28
okt
19:00
Widding-Sandström Band
lördag 28
okt
19:30
Sirintip
lördag 28
okt
20:00
Amanda Ginsburg
lördag 28
okt
20:00
Sound of Duke – Vinnare av Blue House Youth Jazz Festival
lördag 28
okt
21:00
Thomas Jäderlund – solosaxofon
lördag 28
okt
21:30
Kraftdjur
lördag 28
okt
21:30
Postcykel
lördag 28
okt
22:00
Hamid Drake´s Turiya
lördag 28
okt
22:30
Verneri Pohjola – Monkey Mind
lördag 28
okt
23:30
rRoxymore