akter på Umeå Jazzfestival 1968 – 2018

1968 (5-6 Oct)

  • Dexter Gordon
  • Berndt Egerbladhs Trio
  • Gunnar”Silja-bloo”Nilsson
  • Lars Lystedt Jazz Quintet
  • Gunnar Lindgren
  • Rolf Ericson Quintet
  • Lars Färnlöf/Ron Meyer sextett
  • Umeå Storband

1969 (3-5 Oct)

  • Slide Hampton
  • Phil Woods & his European Rhytm Machine
  • Arbete och Fritid med Roland Keijer m fl
  • Berndt Egerbladhs sextett
  • Arne Domnerus, Rune Gustafsson, Georg Riedel
  • Berndt Egerbladhs Trio med Rolf Ericson
  • Gunnar”Silja-bloo”Nilsson
  • Janos Fugarasi trio
  • Philly Joe Jones
  • Umeå Storband

1970 (3-4 Oct)

  • Clarke/Roland Big Band
  • Red Mitchell Quartet
  • Lennart Åberg
  • Umeå Storband
  • Rune Gustafsson
  • Berndt Egerbladhs orgeltrio
  • Lars Werner och hans vänner
  • Berndt Rosengren septett

1971 (16-17 Oct)

  • Monica Zetterlund
  • Sun Ra & his Solar Arkestra
  • Umeå Big Band och Slide Hampton
  • Red Michell Quartet
  • Bengt Hallberg
  • Arne Domnerus
  • Rune Gustafsson
  • Ove Linds Swinggrupp
  • Feta Heta Linjen
  • Nordic All Stars ( Palle Mikkelborg, Lennart Åberg, Jan Garbarek, Calle Neumann, Heikki Sarmanto, Palle Danielsson och Espen Rud )

1972 (28-29 Oct)

  • Charles Mingus Quintet
  • Dave Brubeck Trio
  • Paul Desmond
  • Gerry Mulligan
  • Nannie Porres
  • Berndt Rosengrens kvartett
  • Kustbandet
  • Charles Tolliver Quartet
  • Umeå Brass Band

1973 (26-28 Octt)

  • Duke Ellington and his orchestra
  • B B King and his orchestra
  • Berndt Egerbladh
  • Dexter GordonSevda
  • Gunnar”Silja-bloo”Nilsson
  • Lars Sjösten
  • Red Michell Quartet
  • Bertil Strandbergs Kvintett
  • Sveriges Jazzband
  • Umeå Big Band
  • Art Farmer
  • Petur Östlund/Red Michell/Lars Sjösten
  • Gugge Hedrenius Big Blues Band
  • Odetta

1974 (18-20 Oct)

  • Oscar Peterson
  • Count Basie & his orchestra with Joe Turner
  • Rena Rama
  • Red Michell Sextet
  • Saxophone Corner
  • Sonya Hedenbratt
  • Hacke Björksten
  • Sture Nordins trio
  • Barney Kessel

1975 (24-26 Oct)

  • Sarah Vaughan & Trio
  • The Charles Tyler Quartet
  • The Heath Brothers with Stanley Cowell
  • Earl Hines Trio & Benny Carter
  • Umeå Big Band
  • Dexter Gordon
  • Lars Gullins sextett
  • Lasse Färnlöfs kvintett
  • Finn Zigler/Sören Christensen Violin Summit
  • The New York Jazz Repertory Company ( Dick Hyman, Ruby Braff, Bobby Rosengarden, Carrie Smith m fl )
  • Svend Asmussen
  • Putte Wickman
  • Ivan Renliden

1976 (21-24 Oct)

  • Benny Goodman & his septet
  • Muddy Waters Blues-band
  • Arild Andersens Quartet
  • Björn Alkes kvartett
  • Benny Waters
  • Björn Milder
  • Sture Nordin
  • Arne Domnerus trio och sextett
  • Karin Krog
  • Umeå Big Band med Pelle Hansson
  • McCoy Tyner sextet
  • Berndt Egerbladhs trio

1977 (19-23 Oct)

  • Woody Herman and his ”New Thundering Herd”
  • Cedar Walton Quartet
  • Dakota Staton Quartet
  • Opposite Corner
  • Umeå Big Band med Slide Hampton
  • Egba
  • Per Borthen Swing
  • Peter Herbolzheimers ”Rhytm Combination & Brass”
  • Umeå Big Band med Pelle Hansson
  • Red Michell/Horace Parlan
  • Emphasis on Jazz
  • Wallgren/Ernryd Quartet

1978 (26-29 oOct)

  • Bengt Hallbergs trio
  • Thad Jones/Mel Lewis Orchestra
  • Bernt Rosengrens kvartett
  • Eero Koivistoinen Quartet
  • Mwendo Dawa
  • Willem Breuker Kollektief
  • Monica Zetterlund med kvartett
  • Helen Merrill/Thad Jones
  • Ann-Kristin Hedmark
  • Berndt Egerbladhs trio

1979 (18-21 Oct)

  • Art Blakey & the Jazz Messengers
  • Freddie Hubbard Quintet med Leon Thomas
  • Mount Everest
  • Sture Nordins kvintett med Rolf Erikcson
  • Umeå Big Band med Rolf Ericson och Nisse Sandström
  • Scott Hamilton Septet med Sue Melikian

1980 (23-26 Oct)

  • Sonny Rollins Quartet
  • Albert King Blues Band
  • Blossom Dearie
  • Steve Dobrogosz trio
  • Rena Rama
  • Art van Damme Quartet
  • Umeå Big Band
  • Cyndee Peters
  • Sångkraft
  • Ed Thigpen´s Swedish All Stars

1981 (15-18 Oct)

  • Dizzy Gillespie
  • Toots Thielemans
  • Entra Camaleón
  • Pharoah Sanders Quartet
  • Heikki Sarmanto Quintet
  • Lars Janssons trio
  • Charlie Normans kvartett
  • Cyndee Peters med Bruna Bönor
  • Sångkraft
  • Jazz Incorporated
  • Visby Storband med Bengt Hallberg och Arne Domnérus
  • Duo B Egerbladh & J Norberg
  • Gunnar Svenssons trio
  • Rolf Wikströms Hjärtslag
  • Oiling Boiling Band

1982 (14-17 Oct)

  • Ella Fitzgerald med trio
  • Svend Asmussen
  • Änglaspel
  • Clark Terry/Chris Woods
  • Umeå Big Band
  • Tommy Koverhults kvintett
  • Arthur Blythe Quintet
  • Jan Johansson
  • Sveriges Jazzband
  • Opposite Corner
  • Mikael Råbergs Storband
  • Putte Wickman
  • Ivan Renliden

1983 (13-16 Oct)

  • Chick Corea
  • Bobo Stenson trio
  • Georgie Fame
  • Rova Saxophone Quartet
  • Guitars Unlimited
  • David Murray Octet
  • Tommy Koverhult kvintett
  • Umeå Big Band
  • Svante Thuresson
  • Gary Burton
  • Anders Gahnold trio med Johnny Dyani
  • Barrett Sisters

1984 (18-21 Oct)

  • Equinox kvintett
  • Göran Strandberg trio
  • Red Mitchell
  • Umeå Big Band Group
  • Frank Foster
  • Elvin Jones Jazz Machine
  • Bessie Griffin
  • Barnett
  • Gals and Pals
  • Per Henrik Wallin tentett

1985 (24-27 Oct)

  • Miles Davis Band
  • Ray Lema Afrique Electrique
  • The LeadersWail
  • Brus trio
  • Wave
  • Emphasis on jazz
  • Sergei Muchin Quartet
  • Umeå Big Band

1986 (23-26 Oct)

  • BB King
  • Eje Thelin Project
  • Gustavo Bergalli Quintet
  • Masqualero
  • Arild Andersen Quintet
  • Willem Breuker Kollektif
  • Ahmadu Jarr and the Highlife Orchestra
  • Tomás San Miguel
  • Jonas Hellborg Group
  • Lazlo Dez Dimension
  • Mikael Råbergs Storband
  • Paris Reunion Band Max Roach
  • Barrett Sisters
  • Aaly
  • Klinghage, Christensen, Balke, Danielsson
  • Umeå Big Band
  • Svante Thuresson

1987 (22-25 Oct)

  • Bob Brookmeyer med Stockholm Jazz Orchestra
  • The Michael Brecker Band
  • Krister Andersson/Bertil Lövgren Kvintett
  • Liz McComb trio
  • Two Slices of electric car: Mats Gustafsson, Christian Munthe
  • Umeå Big Band med Tony Coe
  • Orchestre National de Jazz
  • Geri Allen Octet
  • Didier Lockwood Ensemble
  • Lars Danielsson Kvartett med Dave Liebman
  • Dino Saluzzi
  • Steve Lacy Sextett
  • Gugge Hedrenius Ball Room med Jimmy Witherspoon
  • Fiesta Carneval Apocalypso
  • Tony Williams Quintet
  • The Chick Corea Akousitc Band
  • Monica Borrfors Kvintett

1988 (20-30 okt)

  • Dee Dee Bridgewater
  • John Scofield Band
  • The Modern Jazz Quartet
  • Steve Coleman and Five Elements
  • Oregon
  • Tommy Koverhults kvintett
  • Phil Woods Quintet
  • Maffy Falay Sextett
  • Sångkraft
  • Arne Domnérus Sextett
  • Chapter Seven
  • Björn Alke/Berndt Egerbladh duo
  • Steve Dobrogosz/Berit Andersson
  • Nils Landgren
  • Lulu Alke kvartett
  • Yosuke Yamashita duo
  • Rolf Wikströms Hjärtslag
  • Tamia & Pierre Favre

1989 (26 Oct-4 Nov)

  • Geri Allen, Charlie Haden, Paul Motian trio
  • Steps Ahead
  • Joe Pass & N.h.ø.P.
  • Cassandra Wilson and trio
  • Encore med Stina Nordenstam/Anders Persson duo
  • Roscoe Mitchell med Brus trio
  • Take 6
  • Juez och The John Gittins trio
  • Egba
  • Thomas Clausen trio
  • CBQ
  • Rolf Wikström
  • Ray Anderson Quartet
  • Mr Peasley
  • Naked City
  • Chameleon
  • Sven-Åke Johansson Quartet
  • Entra Live
  • Kustbandet
  • Brother Jack McDuff Quintet – Tommy Körberg, Stefan Nilsson, Teddy Walter, Mats Bergström, André Ferrari

1990 (25 Oct-3 Nov)

  • Ornette Coleman Prime Time
  • Sångkraft med Ward Swingle
  • Opposite Corner
  • RJG – Spektrum 90
  • Radiojazzgryppen
  • Lulu Alke kvintett
  • Monica Zetterlund
  • Berndt Egerbladh trio
  • Leny Andrade trio
  • Fredrik Norén Band
  • Michel Petrucciani
  • Vienna Art Orchestra ”Chapter II”
  • Encore
  • Berndt Egerbladh kvintett med Stina Nordenstam och Johan Hörlén
  • Per-Henrik Wallin trio
  • Ronnie Scott´s trio

1991 (23-27 Oct)

  • Toots Thielemans Quartet
  • Betty Carter Trio
  • Vinx
  • Mari Boine Persen
  • Charles Lloyd Quartet
  • Lars Jansson trio med Hans Ulrich
  • Allan Holdsworth
  • Murbräckan
  • Anders Kjellberg
  • Michel Benita Quartet med Dewey Redman
  • Stina Nordenstam
  • Ulf Sandbergs kvartett
  • Joe Zawinul & Syndicate
  • Swedish Jazz Kings
  • Renhornen
  • Björksta Big Band

1992 (21-25 Oct)

  • Nina Simone
  • Palle Mikkelborgs Anything But Grey
  • Lester Bowies New York Organ Ensemble
  • Enrico Rava Quartet med John Abercrombie
  • Palle Danielsson & Jon Christensen
  • Norrbotten Big Band (ger Häxan)
  • Lyle Mays Quartet
  • Jonas Knutsson Band
  • Peter Danemo Quartet
  • Dino Saluzzi Group
  • Lars Danielsson Quartet & David Liebman
  • Scott Henderson & Gray Willis med Tribal Tech

1993 (28-31 Oct)

  • McLaughlins The Free Spirit
  • Nils Landgrens Unit
  • Gerry Mulligan Quartet
  • Håkan Broströms In & Out
  • Rolf Ericson Quartet
  • Max Schultz Band
  • Lennart Åberg kvartett
  • Andreas Pettersson trio
  • Joe Lovano Universal Language
  • Mikael Råberg Big Band
  • Palermo Jazz Project
  • Anouar Brahem
  • Sidsel Endresen Group
  • Triple Heater/R Keijser
  • Jonas Knutsson/Mats Öberg duo
  • Terje Rypdal and the Chasers
  • Bob Berg Band
  • Björksta Big Band
  • Cabazz
  • Sten Öberg Gullingrupp
  • Mimmi Hammar Kvintett
  • Turborn/Westin Kvintett
  • Heat & Soul
  • Åsa Mjörndahl med Thor Egerbladh Trio
  • Staffan Öberg Septett
  • Ulander x 3

1994 (26-30 Oct)

  • John Scofield Band
  • Elvin Jones Jazz Machine
  • Greg Osby & Street Jazz
  • Joakim Milderz
  • Anders Jormin & Jord
  • Luis Moholo´s Viva La Black
  • Marty Ehrlich Quartet
  • Stora Stygga & Tommy Körberg
  • Roland Keijser & Bengt Berger
  • Lennart Åberg Kvartett
  • Scanian Quintet
  • Lars Erik Norrström
  • Göran Klinghagen & Maguns Gran
  • Jönsson & Karlzon
  • Mats Gustafsson
  • Keith Wyatt & Mother Nova Blues
  • J Abercrombie, J Surman, M Johnson & P Erskine Group
  • Ulander x 3
  • Jazzfurniture
  • Göran Turborn med vänner
  • Umeå Grand Orchestra

1995 (25-29 okt)

  • Art Ensemble of Chicago
  • Mike Stern Trio
  • Peter Gullin Trio
  • Sten Öbergs Gullingrupp/Jan Allan/Gammbyssakören
  • Sister Maj´s Blouse
  • Jeanette Lindström Kvintett
  • Lina Nyberg & Esbjörn Svensson
  • Palle Danielssons Contra Post
  • Johan Hörlén Projekt
  • Dee Dee Bridgewater
  • Kvitretten
  • Tomasz Stanko & Dr Dingo
  • Arne Forsén & Pia Olby
  • Sten Sandell
  • Ord På Golvet
  • Palle Mikkelborg, Helen Davis & Voices
  • Colonel Blimp
  • Gerd Ulander & Family
  • Wobbling Woodwinds
  • Acoustic Swing
  • Paddington

1996 ( 21-27 okt )

  • Michael Brecker Group
  • Yellowjackets
  • Væring/Stenson/Vinding/Danemo
  • Thomas Gustafson/Anders Persson/Helena Ek
  • Enteli
  • Close Erase
  • Mats Gustafsson/Barry Guy/Raymond Strid
  • Esbjörn Svensson Trio med Nils Landgren, Per”Ruskträsk”Johansson & Viktoria Tolstoy
  • Marc Copland Quartet
  • Tomasz Stanko Quartet
  • Greg Osby Art Forum
  • Milvus Milvus/Christer Bothén Acoustic Ensemble
  • Beijbom/Kroner Big Band
  • Denny Walley Blues Teenage Combo
  • The Gateway Trio
  • Reidar Knudsen Kvartett
  • Centrumkvartetten
  • Acoustic Swing
  • Turborn/Westin Kvartett
  • Sten Öberg Trio med gäster

1997 (21-26 Oct)

  • Kenny Garrett Quartet
  • Dianne Reeves & Band
  • Jonas Knutsson & Mats Öberg
  • Berndt Rosengrens Oktett
  • Modern Jazz Dans Ensemble
  • Umeå Symfoniorkester
  • Per”Texas”Johansson Kvartett
  • Blue Pages
  • Roy Hargrove´s Crisol
  • Anders Kjellberg Group
  • Paul van Kemenade Quintet
  • Gunnel J. Mauritzson
  • Peter Erskine Trio
  • Paul Motian Electric Bebop Band
  • Tolvan Big Band
  • Allan Holdsworth Group
  • Abash
  • Klaes Nevrin/Ricard Österstam
  • Lina Nyberg/Anders Persson/Joakim Milder
  • Krøyt
  • Pernilla Andersson Band
  • Niklas Winter & Doo Bop All Stars
  • Ekholm Limehouse Swing
  • Umeå Festivalorkester med Berndt Egerbladh, Jonas Knutsson m fl
  • P O Johansson Latin Group
  • Colonel Blimp
  • Rise Cakes
  • Rulle Lindberg Kvartett
  • Staffan Öberg Group
  • Peter Hallgren Kvartett
  • Hans Hedström Kvintett
  • Groove Injection
  • Björksta Big Band

1998 (21-25 Oct)

  • James Carter Quintet
  • Bo Kaspers Orkester
  • Jungle Funk
  • Blacknuss Allstars
  • Mattias Windemo Band
  • Svante Henryson Cellout
  • Mikki Jakobsson Quartet
  • Rigmor Gustafsson Kvintett
  • Volt med Amanda Sedgwick
  • Crispell/Jormin/Strid
  • Lina Nyberg & John Taylor Project
  • Roy Haynes Group
  • Anders Widmark Trio
  • Herbie Nichols Project
  • Bugge Vesseltoft
  • Jarmo Savolainen Quintet
  • Peps Persson & Blues Transfusion
  • Unity
  • S Öberg & L G Ulander vs Clarie Parson
  • Once
  • Takuan
  • S Sandell/F Ljungkvist/J Berthling
  • Jeanette Lindström med Norrbottens Kammar Orkester & Big Band
  • Stockholm Folk Big Band
  • Jan Allan Oktett
  • Lars Lystedt Swingband med Marlene Widmark
  • Mikki Jakobsson Quartet
  • Rulle Lindberg Kvartett
  • Moomachine
  • Dixieland Stompers
  • Peter Holmqvist Trio
  • Jonas Andersson Trio
  • Thor Egerbladh Trio
  • Tomas Fischer Kvartett

1999 (27-31 Oct)

  • Courtney Pine
  • Dave Holland Quintet
  • Jim Beard Band
  • Jonas Knutsson´s New Domestic Wax Phonetic & System
  • Krister Jonsson Trio
  • Fredrik Norén Band
  • Magnus Lindgren Oktett
  • Trio Renaudin/Sellin/Rpusseau & Jonas Knutsson
  • Renegade Way feat. Steve Coleman, Greg Osby, Ravi Coltrane, Gary Thomas
  • S. Monk
  • Esa Pietilä Quintet & Anders Bergcrantz
  • TG Evil Orchestra
  • Cæcilie Norby
  • Aaly Trio med Ken Vandermark & Peter Brötzmann
  • ELS
  • Enkel in je Hoofd
  • Ivar Kolve Trio

2000 (25-29 Oct)

  • Tom Harrell Octet
  • Khmer/Nils Petter Molvær
  • Mino Cinelu
  • James Blood Ulmer´s Blues Experience
  • All Smiles
  • Lars Danielsson Quartet feat. John Abercrombie
  • Peter Holmqvist/ Johan Samuelsson Duo
  • Joona Toivanen Trio
  • Berger/Knutsson/Spering
  • Mikael Emsing/David Sandström
  • Klinghagen/Sundby/Ylva Nilsson
  • Biggi Vinkeloe Trio
  • Per Texas Johansson
  • Lars Juul/Barry Guy/Iréne Schweitzer
  • Christian Spering Kvintett
  • Food
  • Jobim Morelenbaum Quintet
  • Johan Borgström Septett
  • Steve Dobrogosz/Berit Andersson/Skellefteå Kammarorkester och Kammarkör
  • Andreas Brorsons Trio
  • Peter Holmqvist/Johan Samuelsson
  • Bubinga
  • John Ågren Quartet
  • Hedström/Hörnfeldt Kvintett
  • Centrumkvartetten
  • Turborn/Westin
  • Lystedts Brazil Jazz
  • Skellefteå Big Band
  • Kvarken Big Band

2001 (23-28 Oct)

  • Jim Hall Quartet
  • Dave Douglas Witness
  • Mingus Big Band
  • Dr Dingo
  • Symfoniorkestern vid NorrlandsOperan & Kenny Drew Jr/Daniel Schnyder
  • Lina Nyberg, Anders Jormin, Audun Kleive, Fredrik Ljungkvist, Staffan Svensson
  • Werner-Lindgren Wellpapp Projekt
  • Kenny Drew Jr/Daniel Schnyder
  • Dr Dingos Brännpunkt
  • Mats/Morgan Band
  • Putte Wickman & Claes Crona Trio
  • Norrbotten Big Band & Tim Hagans
  • Max Schultz Quartet
  • Palle Danielssons Contra Post
  • Bobby Previte & The Bump the Renaissance Band
  • Lindha Svantesson, Hans Andersson, John Lindblom, Fredrik Ljungkvist, Fredrik Rundquist
  • Von Anka Trio
  • Ericson-Stackenäs-Strid = Tre ESS
  • B. Select
  • Hot Jazz Trio
  • Svante Thuresson, Katrine Madsen & Claes Crona Trio
  • Forsén/Hiestrand/Wartel
  • Linda Tillery & The Cultural Heritage Choir
  • Dr Dingo ́s Brännpunk
  • Joakim Simonsson Trio
  • Staffan Öberg 5 m Arne Forsén
  • Åke Thordendahl Kvartett
  • Lars Lystedt Brazil Jazz/Marlene Widmark
  • Renhornen
  • Petrozavodsk Swing Stars
  • Oleg Pissarenko Trio
  • AYJO
  • Moo Machine

2002 (23-27 Oct)

  • Bill Frisell Sextet
  • Claudia Acuna Group
  • Mats Bergström, Anders Jormin, Jesper Norda, Staffan Mossenmark, Magnus Frykberg
  • Anders Bergcrantz Orchestra
  • Nils Landgren/Fläskkvartetten
  • Symfoniorkestern vid NorrlandsOperan & Wayne Marshall
  • Cennet Jönsson Kvartett
  • Jan Allan & Georg Riedel All Stars
  • Atomic
  • Aaly & Ken Vandermark meets Conny Nimmersjö & Jon Essing
  • Lindha Svantesson/Thomas Gustafson
  • Francois Corneloup Quartet
  • Stockholm Hot Kvartett
  • Saga
  • Parish
  • Paolo Fresu Quintet
  • Ravi Coltrane Quintet
  • Rock Out
  • Jakob Karlzon Trio
  • Viktoria Tolstoy
  • Sten Sandell Trio
  • B. Select
  • Joe Spinaci & The Brookolino Orchestra
  • Samuel
  • Lystedts Brazil Jazz
  • Kvarken U.B.B.
  • Jerker Johansson Band & Kicki Enqvist
  • Bertil Casino Forsman Kvintett
  • Rulle Lindbergs Centrumkvartett
  • Joachim Toft Projekt

2003 (22-26 Oct)

  • Michel Camilo
  • Oregon
  • Sidsel Endresen Group
  • Django Bates
  • Joe Zawinul Syndicate
  • Lars Jansson Trio
  • Fredrik Lundin Overdrive
  • Calixto Oviedo feat Michel Masa
  • Thôt
  • Toots Thielemans, Ivan Lins m Danish Radio Big Band
  • Screaming headless Torsos
  • Eldbjørg Raknes
  • Tales From The Fridge
  • Suss von Ahn
  • Jazz-Pist
  • Granary Floor
  • Rulle Lindbergs Centrumkvartett
  • Stig-Ola Öberg Jazztett med Åsa Mjörnadal
  • Per Mannberg Kvintett
  • Lars Lystedts Brazil Jazz
  • Stockholm Hot Stompers
  • Swingpolarna

2004 (27-31 Oct)

  • Fred Frith
  • Georgie Fame
  • Rigmor Gustafsson Quartet & Jojje Wadenius
  • Al Jarreau
  • Kustbandet
  • Mats & Morgan Band /Jimmy Ågren Band
  • L´effet Vapeur
  • Susie Ibarra Trio
  • E. S. T.
  • vid NorrlandsOperan/Magnus Lindgren
  • Philip Cathrine Trio
  • Kristjan Järvis Absolute
  • Ulf Wakenius Band
  • Wibutee
  • Sweet Jazz Trio
  • Karin Thuresson
  • Jazz Composers Big Fun
  • Fredrik Ljungkvist Yun Kan
  • Exploding Customer
  • MusicMusicMusic
  • Love Surpreme
  • Lina Nyberg/ Esbjörn Svensson/ Joakim Milder
  • Rulle Lindberg Trio
  • Swingpolarna
  • Anna Axelson Kvartett
  • Holmström/Bergner Trio med Peter Fjellström
  • Andreas Gidlund Kvartett
  • Teddy Rok Seven
  • Jump 4 Joy
  • Marinas Kvintett
  • Lasse Lystedts Band med Marlene Widmark
  • Stig-Ola Öberg Jazztett med Gudrun Moritz
  • U.B.B.
  • Erika & Josef
  • Le Petit Dejeuner

2005 (26-30 Oct)

  • F.B. möter Beef Noodles
  • Peshi
  • Daniel Karlsson Pan-Pan
  • Sekten
  • Seven Piece Machine
  • Dave Douglas Keystone Sextet
  • Atomic
  • DJ:s Daniel Skoglund & Lasse Marhaug
  • Roy Hargrove Quintet
  • Zap Mama
  • Joakim Simonsson Ensemble
  • Nacka Forum
  • Mathias Landæus House of Approximation
  • Ark Trio (French Nordic Jazz Transit)
  • Tribute to Don Cherry: Lennart Åberg Big Band med Peter Erskine
  • Rita Marcotulli Kòine
  • barT feat. Jim Beard and Stein Inge Brækhus
  • Tys Tys
  • Allan/Riedel/Gustafsson med Karin Krog & Steve Kuhn
  • Johnny Griffin Quartet
  • Mike Stern Band
  • Paavo
  • Örjan Hultén Trio och Fakir Karlsson
  • Juhani Aaltonen Trio
  • Moserobie Rules: Dog Out
  • Marmaduke: a tribute to Charlie Parker
  • VA Big Band
  • Stockholm Swing All Stars
  • Kullrusk
  • Norrland

2006 (25-29 Oct)

  • Adam Forkelids Två Värld
  • Christian Wallumrød Ensemble
  • Bobo Stenson Trio & Symfoniorkestern vid NorrlandsOperan
  • Lennart Åberg Quintet med Peter Erskine
  • Harrison Four
  • Matti Ollikainen
  • Jon Vanderlander Trio
  • Trondheim Jazz Orchestra
  • Cuong Vu & Scratch
  • Didier Lockwood & Philip Catherine Trio
  • Kurt Elling
  • Le petit dejeuner feat. Daniel Rudstedt
  • Cooper-Moore & Assif Tsahar
  • Midaircondo
  • Trio Drame, Avenel, Raulin
  • Fabian Kallerdahls Galore
  • Susanne Abbuehl
  • Avishai Cohen Trio
  • John Taylor/Martin France/Palle Danielsson
  • Jon Hassell & Maarifa Street
  • Stacey Kent
  • Wayne Shorter Quartet
  • John Scofield Trio
  • Sofia Jernberg & Cecilia Persson sextett
  • Gul 3
  • Iris
  • Lars Enmarks Stora Styrka
  • Joe Spinaci and the Brookolino Orchestra

2007 (24-28 Oct)

  • Midgårds JazzOpen
  • Anannya
  • Marilyn Mazur´s Animal Picnic
  • Jojje Wadenius Band
  • Karin Hammar Kvintett
  • Stockholm Jazz Orchestra
  • The Real Group
  • Etienne Mbappé
  • Huntsville
  • Lisa Ullén Kvartett
  • Marc Ducret Trio
  • Stockholms strings with Oskar Schönning
  • Symfoniorkestern vid NorrlandsOperan/Martin Fröst
  • Lisbeth Diers Chime Transform
  • Television Pickup
  • Nils Berg
  • Anders Lind
  • Wildbirds & PeaceDrums
  • Acoustic Electronics
  • Margareta Bengtsson
  • Gino Vannelli featuring Michiel Borstlap
  • Richard Bona
  • Brazz Brothers
  • Fredrik Nordström´s Vibb
  • Maggi Ohlin & Cennet Jönsson Relay Orchestra
  • Nils-Olav Johansen Band
  • Lars Enmarks Stora Styrka
  • High Coast Jazz Orchestra
  • Khumalo Live!
  • Robben Ford
  • P-O Moritz sextett m Gudrun Moritz
  • Gennet and Friends
  • Fischer/Ågren kvartett
  • Birgit Lindberg/Anders Färdal kvartett
  • Anna Axelson kvintett
  • Staffan Öberg oktett
  • Bo Söderberg kvintett
  • Starfish
  • Lars Lystedt sextett m Marlene Widmark
  • Trio Hybris
  • GUBB med Peter Asplund
  • JFQ
  • Glesbygd´n

2008 (Oct 22-26)

  • Norrlandsoperans Symfoniorkester & Lars Lindgren
  • Monks Casino
  • Mikko Innanen & Innkvisitio
  • Swedish AZZ
  • Jacob Fred Jazz Odyssey
  • Dave Holland Quintet
  • Joshua Redman Trio
  • Elin Larsson Group
  • Chromosomos
  • Nina Ramsby & Ludvig Berghe Trio
  • Guru´s Jazzmatazz feat. Solar
  • Cleo
  • M Gustafsson/P Brötzmann/P Nilsen Love
  • Angles
  • Maria Laurette Friis & Pamelia Kurstin
  • The New Songs
  • Mikko Savola
  • Per-Åke Holmlander
  • Barre Phillips/Jacques Demierre/Urs Leimgruber
  • Nina de Heney/Lisa Ullén
  • Norrlandsoperans Symfoniorkester/Sångkraft/Joakim Milder
  • Mike Manieri & Steps Ahead
  • Christian Scott
  • Erika Stucky
  • Maria Kannegaard kvartett
  • Henry Threadgill & Zooid
  • Dana Leong Band
  • Lars Enmarks Stora Styrka med Claes Jansson
  • Wildbirds & Peacedrums
  • Lars Lystedt trio med Roffa Lind
  • Rulle Lindberg
  • Hasadasa
  • Staffan Öberg Oktett
  • Anna Axelsson
  • Tomas Fischer med Annalena Kannon
  • Gennet and Friends
  • Starfish
  • Reunion
  • Vesper

2009 (Oct 21-25)

  • NorrlandsOperans Symfoniorkester/Rumon Gamba/Paul Crossley
  • Rudresh Mahanthappa’s CODEBOOK
  • Vijay Iyer Trio
  • Josefine Lindstrand
  • Motif
  • Blood, Sweat and Tears
  • Linus Lindblom
  • Håkon Kornstad
  • Lina Nyberg
  • Kristin Amparo
  • Ola Onabule
  • ImproViSensation
  • Avatarkvartetten/Sarah Riedel
  • Friends of the Tiger
  • Thus:Owls
  • Stefan Pasborg Odessa 5
  • LabFields
  • Norrbotten Big Band/Carla Bley/Steve Swallow
  • Avishai Cohen
  • Mory Kanté
  • Vincent Courtois
  • Iro Haarlo Quintet
  • Yun Kan Tentett
  • Charleston Sisters & the Golden Boys
  • Jesper Kviberg
  • Jonas Knutsson, Mathilde Renualt och Lisa Lestander
  • Josefine Lindstrand
  • Papa´s got a brand new band
  • The Grinder
  • Staffan Öberg oktett
  • Tomas Fischer kvintett med Annalena Kanon
  • Midgårdsskolans elever och lärare samt WorkshopOrkestern
  • Gennet and Friends
  • Per Ödberg trio
  • Fristad
  • Wolfman Jack

2010 (Oct 27-31)

  • Midgårds JazzFest
  • Norrbotten Big Band/Jeanette Lindström/Tim Hagans
  • Norrlandsoperans Symfoniorkester/Anders Bergcrantz
  • Kurt Rosenwinkel Trio
  • Gretchen Parlato
  • Chick Corea & Trondheim Jazz Orchestra
  • Elin Larsson Group
  • Print
  • Donkey Monkey
  • Loney Dear & Ståhls Trio
  • Glesbygd´n
  • Oldandbony
  • Staffan Öberg Oktett
  • Baker´s Cottage
  • Jakob Forslund Band
  • Mentorsorkestern
  • ImproViSensation
  • MentorOrkestern
  • Leif Larsson Kvartett
  • Lasse Lystedts Band m Robert Nordmark
  • Birgit Lindberg/Anders Färdal Quartet
  • Fristad
  • Naoko Sakata
  • Samuel Hällkvist Center
  • Tesla
  • Magnus Broo
  • Canto Oscura
  • Andreas Eklöf/Mats Persson
  • ÀRA
  • Elisabeth Kontomanou
  • Lee Konitz New Quartet
  • Omar Hakim Group
  • Anders Bergcrantz Quartet
  • Tineke Postma Quartet
  • Tomasz Stanko Quintet
  • Offpiste Gurus
  • Lars Enmarks Stora Styrka
  • Lycksele Storband
  • John Scofield Trio

2011 (26-30 Oct)

  • Midgårds JazzOpen
  • NorrlandsOperans Symfoniorkester & Jukka Perko saxofon
  • NBB/Josefine Lindstrand
  • Matt Lavelle and the Blessing
  • Marius Neset
  • Karin Krog/Bengt Hallberg
  • The Cookers
  • Midaircondo
  • Anders Kjellberg Trio
  • Josef & Erika
  • Rebekka Karijord
  • Tonbruket
  • Anna Axelson/Göran Turborn med vänner
  • Tomas Fischers kvintett
  • CaPe Project
  • Airijoki & Laservågen
  • Barnens Jazzfestival: Den olydiga ballongen/Lina Nyberg
  • Ritualia
  • Schneeweiss und Rosenrot
  • Matt Lavelle and the Blessing
  • Seval
  • Lars Fiil Hansen Quartet
  • Abdelnour/Strid/Stackenäs/Thorman
  • Lina Nyberg Speciale
  • Huntress Bow
  • Johan Anders Bær
  • Billy Cobham Band
  • Regina Carter
  • Nisse Landgren Quartet
  • Velodrone
  • Gilad Atzmon & Orient House Ensemble
  • Rita Marcotulli: Us and them – Pink Floyd Sounds
  • Hello Earth: Plays the music of Kate Bush
  • Mike´s Blue Groove & Otis Grand
  • Jody Williams All Stars
  • Wolfman Jack
  • Snösvänget
  • Kollage
  • Midgårds lärarband
  • Lars Lystedt Band
  • Ludwig Lindell Quartet
  • Adeln
  • Staffan Öberg Oktett
  • Andersson Dance: Solo for Asher Lev
  • My kind of Jazz
  • Origo

2012 (24-28 Oct)

  • Midgårds JazzOpen
  • Kenny Garrett Quintet
  • Ann-Sofie Söderkvist Jazz Orchestra
  • Gerry Hemingway Quintet
  • Iro Haarla Quintet
  • Emil de Waal + Spejderrobot
  • Cornelis vs Riedel
  • Mike Mainieri & Nothern Lights
  • Isabel Sörling Farvel
  • Pat Martino Trio
  • Elizabeth Shepherd Trio
  • Magnus Öströms Thread Of Life,
  • Joëlle Léandre/Lotte Anker/Raymond Strid
  • Actuum
  • Palle Danielsson/Christian Spering Duo
  • Kristin Amparos Combo De La Musica
  • Maciej Obara 4tet
  • The Schematics
  • WorldService Project
  • Tone Åse & Thomas Strønen
  • Ba Cissoko
  • Ulla Pirttijärvi & Ulda
  • MOCO
  • Monica Dominique/Palle Danielsson Duo
  • Jonas Knutsson/Tom Kennedy Quartet
  • In the Country
  • Priming Orchestra
  • Erja Lyytinen Band
  • My kind of Jazz feat. Mathias Landaeus, Cleo, Michael Haines Gärding, Frida Hyvönen, Patrik Backlund och Kraja,
  • NorrlandsOperans Symfoniorkester
  • Widding-Sandström band
  • Wihlborg Jazzband
  • Staffan Öberg oktett
  • Samuel Muntlin quintet
  • Barnens Jazzfestival: Jazz på Pippis vis
  • Kenneth Nordwalls swinggrupp
  • Midgårdsskolans Lärarband
  • Lasse Lystedt band
  • Peter Nordwall kvartett
  • MoMo Top

2013 (23-27 Oct)

  • Midgårds JazzOpen
  • Dino Saluzzi, Anja Lechner, Felix Saluzzi & NorrlandsOperans Symfoniorkester
  • Joan Jonas & Jason Moran
  • Chris Potter Underground
  • Lyöstraini
  • Samuel Blaser
  • Susana Santos Silva/Torbjörn Zetterberg
  • Dave Holland Prism
  • Emilia Mårtensson
  • Esa Pietilä Liberty Ship
  • Mari Kvien Brunvoll
  • Ibrahim Electric
  • Stevie Wonder Xperience
  • Lynne Arriale/Claire Martin/Grace Kelly
  • Christian Scott Group
  • Soil Collectors
  • Arne Forsén/Alagi M´Bye
  • Angharadensemblen
  • Sidsel Endresen/Stian Westerhus
  • Time is a Mountain
  • Bror Gunnar Jansson
  • Je Suis!
  • Sofia Jernberg/Trondheim Jazz Orchestra
  • Bobo Stenson Trio | Torbjörn Zetterberg
  • Jack DeJohnette trio feat. Don Byron
  • My Kind of Jazz feat. Slow Fox, Frida Selander, Johan Edén, Skator, Lo Ersare, Michael Stenberg, Queen Fish and other Tales & Carl Bagge
  • Sandviken Big Band/Krister Andersson
  • Lars Enmarks Stora Styrka/Gunhild Carling
  • Lärkträdet
  • Framnäs Jazzlinje

2014 (21-26 Oct)

  • Bill 365˚
  • Midgårds JazzOpen
  • NorrlandsOperans Symfoniorkester, Mats Gustafsson, Lars-Göran Ulander & Swedish Azz
  • Aruán Ortiz Quartet
  • World of Glass Concert/Terje Isungset, Arve Henriksen
  • Mary Halvorson Quintet
  • Clockwork Mercury
  • Avishai Cohen trio
  • Jozef Dumoulin solo
  • Kaja Draksler solo
  • Mats Öberg solo
  • Marcin Masecki solo
  • Dalindèo
  • Elephant9
  • Framnäs Jazzlinje
  • Cracow Metro Band
  • Barnens Jazzfestival
  • D o g l i f e
  • Broen
  • Michala Østergaard Art Quartet
  • Port Mone
  • Belle
  • Sousou and Maher Cissoko
  • Tetuzi Akiyama Trio
  • Steen/Gosh /Rydvall
  • Hailey Tuck
  • Charles Lloyd
  • Robert Glasper Experiment
  • R.O. & Ulvens döttrar
  • Céline Bonacina quartet w N´Gyuên Le
  • Entra
  • Slowly Rolling Camera
  • Lars Enmark SS/Claes Jansson
  • Lars Lystedt Band
  • P o P Project
  • My kind of Jazz & Jonas Knutsson med Arkvartetten, Mikael Emsing, Anders Kjellberg , Rickard N Jokela, Andreas Rydman, Göran Teljebäck, Ira Mogilevsky, Lisa Lestander, Broder John, Eric Lundberg, Slow Fox

2015 (21-25 Oct)

  • Midgårds Jazz Fest
  • NorrlandsOperans Symfoniorkester/Isabelle Lundgren m Carl Bagge trio
  • Norrbotten Big Band/Music of Prefab Sprout
  • Josef & Erika
  • Carsten Dahl & Stefan Pasborg Duo
  • Oddjob
  • Zap Mama
  • Mannish Boys
  • Serve you Right to Suffer feat. Bror Gunnar Jansson
  • Viva Black (Sthlm)
  • Zetterberg/Santos Silva/Nevrin feat. Mat Maneri
  • Susanne Lindeborgs Mwendo Dawa ’Reunion Band med Anna Lena Kanon
  • Marlene Widmark
  • Tomas Fischer
  • Staffan Öberg
  • Barnens jazzfestival: Jazzoo
  • Frida Selander & Peter Holmqvist
  • Ira Mogilevsky/Lisa Lestander
  • Lindah Kallerdahl Gold
  • Bitch’n’ Monk
  • Johan Berthling/Mette Rasmussen
  • Nina de Heney solo
  • Mopo
  • Circadia
  • The Baylor Project
  • Jarrod Lawson
  • Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
  • Jessica Sligter & Susanna
  • LABtrio
  • Come Shine & Trondheim Big Band
  • Nir Felder trio
  • Calle Real
  • Lars Enmark Stora Styrka
  • Framnäs jazzlinje
  • Midgårds lärarband
  • Lasse Lystedt Band
  • Leif Larsson Kvartett med Kia Irgens
  • Jazz Comets
  • Kollage
  • Slaktjazz

2016 (26-30 Oct)

  • Midgårds JazzOpen
    Young Nordic Jazz Comets
    Dida
    Lars Lystedt Band
    Marlene Widmark
    Birgit Lindberg Trio
    Hemnes Janitsjar
  • Magnus Öström
  • Hedvig Mollestad
  • Akkarai Sisters
  • Barnens Jazzfestival: Musikfamiljen
  • Susanna Risberg trio
  • Oscar Schönning
  • Mark Dresser solo
  • Lisen Rylander & Elena Wolay
  • Trash Orchestra
  • IKUI DOKI
  • Platypus Trio
  • Christian McBride trio feat. David Sanborn
  • Gonzalo Rubalcaba: Charlie Haden tribute
  • Lizz Wright
  • Tineke Postma Quartet
  • Marilyn Mazur´s Shamania
  • Beches Indian Brew
  • Bugge Wesseltofts New Conception of Jazz
  • Kustbandet
  • Hemnes Janitsjar
  • Framnäs Jazzlinje
  • PoP Project
  • Duo Sanna
  • Kahenya
  • Öberg Nonet
  • Rickard From trio med Erik Weissglas
  • Emsing Trash Orchestra

2017 (24-28 Oct)

  • Midgårds JazzOpen
  • Lina Nyberg Band möter NorrlandsOperans symfoniorkester
  • Christoph Irniger PILGRIM
  • Ambrose Akinmusire Quartet
  • Jazz Orchestra & Espen Berg
  • Django Bates & Norrbotten Big Band saluting Sgt. Pepper Lonely  Hearts Club Band
  • Anna Högberg Attack!
  • Jari Haapalainen trio
  • Birgit Lindberg kvartett
  • Leif Larsson kvintett med Ulf Adåker
  • Staffan Öberg Nonet
  • Black Island Stompers
  • Natacha Atlas
  • Loney Dear
  • Sarah Riedel: Jag har ett hav inom mig
  • Duo Naranjo-Weurlander
  • Anni Elif: Edit
  • Tribute to Carla Bley: M Risberg & F Ljungkvist
  • Bottenhavet
  • David Åhlén
  • Horseface
  • Terese Lien Evenstad
  • 50th Edition Jazz Orchestra
  • Paolo Fresu – Omar Sosa – Trilok Gurtu
  • MF Robots
  • Sinikka Langeland
  • Pixel
  • Phronesis
  • Yemen Blues
  • Lars Enmark Stora Styrka & Sliding Hammers
  • Lennart Ljungkvist E O
  • Framnäs jazzlinje
  • Midgårds lärarband
  • Lasse Lystedt band
  • Sebastians Kompisar
  • Rikard From Trio

2018 (25-29 Oct)

  • Norrlandsoperans symfoniorkester & Adam Bałdych Quartet feat Dima Orshon
  • Goran Kajfeš Subtropic Arkestra
  • Johan Lindström septett
  • Trondheim Jazz Orchestra & The MaxX
  • Angelique Kidjo
  • Sonica Sequence: Lisa Nordström feat. Michala Østergaard-Nielsen
  • Håvard Stubø kvartett
  • Midgårds Jazzlärare
  • Birgit Lindberg kvintett
  • Göran Turborn/Peter Holmqvist Quartet
  • Sirintip
  • Rohey
  • Jazz är farligt (Elena Wolay)
  • Oddjob: Jazzoo 2
  • Ingfrid Breie Nyhus
  • Kjell Nordeson
  • Naoko Sakata
  • Quartet Ajaton
  • Sara Ajnnak
  • Gidge
  • Bo Sundström
  • Dhafer Youssef
  • Kennedy Administration
  • Maria Faust & Kira Skov: In the beginning
  • Julian Lage trio
  • Thomas de Pourquery and Supersonic
  • Stockholm Stompers
  • Mayito Rivera & Sons of Cuba
  • Midgårds JazzOpen
  • 50th Edition Youth Orchestra
  • Sten Öbergs Gullingrupp
  • Åsa Mjörndal kvartett
  • Krusbärskvintetten
  • PM Fourtet
  • Framnäs Jazzlinje
  • Cabazz

 

 

 

Dela: